Rodzaje dysz wodnych - przykłady zastosowania

Na wstępie trzeba wyjaśnić pojęcie dyszy wodnej, aby w pełni zrozumieć sens jej zastosowania w wielu różnych gałęziach przemysłu i w różnych celach. Najogólniej mówiąc dysza wodna jest urządzeniem, które stanowi zakończenie instalacji, czy przewodu hydraulicznego. Jej zadaniem jest rozbicie pod określonym ciśnieniem wody na wiele małych cząsteczek i wyrzucenie ich w określonym kierunku. To co odróżnia dysze od siebie to takie elementy jak wysokość ciśnienia w jakim wyrzuca wodę, kształt generowanego strumienia wody czy grubość kropel cieczy. Dysze zwane atomizerami, służą do tworzenia tak małych kropel cieczy, co umożliwia wytworzenie mgły, co jest ważne w przypadku procesów, które nie mogą wykorzystać wody w postaci strumienia, lub jest to nieopłacalne. 

 Stosowanie dysz wodnych - główne zadania

Przede wszystkim dysze wodne odnajdują zastosowanie w wielu miejscach i dziedzinach działalności człowieka. Wiemy już, że służą do wykorzystania wody, która ma na celu w odpowiedni sposób trafić na konkretną powierzchnię. Dzięki dyszom możliwe jest jej podanie w  sposób optymalny i oszczędny. Wykorzystanie wysokiego ciśnienia oraz dużego rozdrobnienia kropel cieczy uzyskuje się odpowiednią siłę wyrzutu cieczy przy jednoczesnym niskim jej zużyciu. W dalszej części  omówione zostaną sytuacje, w których dysza wodna jest ważnym elementem w danym procesie.

Przykłady stosowania dysz wodnych

Bardzo często spotykamy się z dyszami lub ich działaniem w miejscach urządzonej zieleni, parkach czy ogrodach. Służą tam one do nawadniania dużych powierzchni ziemi pokrytych trawą i roślinnością. Szczególnie w upalne dni o małych ilościach opadów atmosferycznych są potrzebne, aby uniknąć przesuszenia trawy i roślin. Dysze pojawiają się także w zwykłych przydomowych ogrodach, w których pomocne są przy opryskiwaniu roślin, podlewaniu, czy myciu chodników i kostki brukowej. 

Innym przykładem zastosowania jest mycie różnego rodzaju zbiorników, kontenerów czy zasobników. Specjalnie zaprojektowane dysze osadza się na ruchomych głowicach myjących, które wprowadza się do wnętrza zbiornika w celu jego umycia. Takie rozwiązania trafiają do przemysłów chemicznych, petrochemicznych, spożywczych, rolnictwa i innych gałęzi przemysłu, w których wykorzystuje się zbiorniki wymagające regularnego mycia od środka. 

Innym przykładem może być przemysł wydobywczy. Dla przykładu górnictwo wiąże się z wydobycie mocno zapylonego urobku, często o wysokiej temperaturze. Dusze wodne, które zainstalowane są na maszynach klasyfikujących, przesiewaczach czy przenośnikach taśmowych przygotowują węgiel do dalszej obróbki poprzez i umycie, odpylenie czy obniżenie temperatury. Tutaj często wykorzystuje się wspomniane wcześniej atomizery, które pozwalają znacznie oszczędzić wodę przeznaczoną do mycia i odpylania urobku. 

Dowiedz się więcej o dyszach natryskowych: http://www.utrzymanieruchu.pl/menu-gorne/artykul/article/dysze-natryskowe-zapobieganie-i-rozwiazywanie-problemow/