HDS – tajemniczy skrót

Prawdopodobnie wiele osób słyszało kiedykolwiek o czymś takim jak HDS. Co właściwie oznacza ten tajemniczy skrót?

HDS – wyjaśnienie

Skrót HDS  oznacza Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Chodzi tutaj o samochód ciężarowy, który ma zamontowany specjalny żuraw zwanym żurawiem przeładunkowym. Istotną sprawą jest fakt, iż żuraw przeładunkowy umożliwia samodzielny załadunek oraz rozładunek tego pojazdu.

 

Zastosowanie

Samochody HDS są bardzo wszechstronnie wykorzystywane. Wpływa na to przede wszystkim ich specyficzna budowa. Świetnie sprawdzają się we wszelakich rodzajach gałęzi przemysłu czy też budownictwie. Są bardzo przydatne podczas rozładunku i załadunku takich materiałów jak:

  • stalowe pręty,
  • cegły,
  • palety,
  • kleje,
  • czy prefabrykaty betonowe.

Ale to nie wszystko, bowiem bardzo dobrze sprawdzą się podczas załadunku także wielu innych, ciężkich materiałów.

Warto wspomnieć również o innym, ale jakże ważnym zastosowaniu samochodów HDS. Mianowicie – często wykorzystywane są między innymi do wywożenia śmieci, ale także przez straż pożarną. Podczas wichur i burz bardzo często drzewa się zawalają i lądują na środku drogi, tym samym zastawiając ją i sprawiając, że nie jest ona przejezdna. Straż pożarna wówczas korzysta z samochodów HDS, które mogą podnieść zawalone drzewo.

Czy każdy może poruszać się samochodem HDS?

Poruszanie samochodem HDS bez odpowiednich uprawnień może zakończyć się niestety mandatem. Dlatego bardzo ważne jest, aby spełniać kilka warunków, które pozwolą nam na jazdę wyżej wymienionym pojazdem.

Po pierwsze, należy być pełnoletnim, to znaczy mieć ukończony 18 rok życia.

Po drugie, istotne jest, aby posiadać prawo jazdy kategorii C, które dzięki temu pozwala na poruszanie się pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (wyjątkiem jest jednak autobus), ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym, ale również zespołem złożonym z pojazdu oraz przyczepy lekkiej.

Po trzecie, istotne jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, które poinformuje o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora HDS.

 

 

Po spełnieniu wyżej wymienionych warunków należy wybrać się na kurs HDS, który oferowany jest przez mnóstwo ośrodków szkoleniowych. Zobacz więcej:  http://www.oszomega.pl/pl/szkolenia/operator-zurawia-przenosnego-hds/2