Przystosowanie budynków publicznych pod potrzeby osób niepełnosprawnych

 

Osoby niepełnosprawne posiadają specyficzne potrzeby ruchowe, polegające na dostosowaniu podjazdów budynków pod wózki inwalidzkie. W dużej mierze będzie to polegać na dostosowaniu wysokości progów, oraz przejść. Dotyczy to zarówno wejść/wyjść z budynku, progów krawężnikowych, oraz problematycznych dla osób niepełnosprawnych elementów w ciągach komunikacyjnych budynków.

 

Windy schodowe w budynkach publicznych – urzędach i szpitalachwózek inwalidzki

Częstą metodą dostosowania starszego typu obiektu budowlanego pod potrzeby osób niepełnosprawnych będą urządzenia dźwigowe montowane na balustradach schodów. Ich stosowanie w budynkach użyteczności publicznej o specyficznym przeznaczeniu – szpitale, ośrodki pomocy społecznej, urzędy jest dozwolone przy pewnej wysokości budynku. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie kosztów dostosowania budynku pod potrzeby osób niepełnosprawnych – budowa normalnych, pełnowymiarowych wind osobowych przekładałaby się na zdecydowanie większe koszty w porównaniu do schodowych wind dla niepełnosprawnych, opartych zarówno o konstrukcje kabinowe, platformowe, czy podnośnikowe.

Koszty wybudowania można zmniejszyć przez dofinansowanie PFRON

W Polsce istnieje system pozwalający na uzyskanie dofinansowania kosztów zakupu i montażu urządzeń wsparcia osób niepełnosprawnych. Dzięki programowi likwidacji barier architektonicznych możliwe jest uzyskanie dofinansowania do 80% wartości inwestycji.

Z dofinansowania korzystają często administratorzy obiektów takich jak szpitale, ośrodki rehabilitacji, ośrodki pomocy społecznej. Również prywatne osoby starają się o uzyskanie dofinansowania zakupu sprzętu dla osób niepełnosprawnych.

Źródło: http://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/