Z jakich elementów składa się wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna do użytku domowego, służy dostarczaniu domownikom świeżego powietrza z zewnątrz, oraz odprowadzania zużytego powietrza poza dom. Zasada działania jest zatem prosta. Jej cele są dokładnie takie samy jak przy standardowych wentylacjach grawitacyjnych, w postaci komina z kratką w łazience i kuchni. Różnica polega jednak na jakości i skuteczności działania. 

 

Gdzie można instalować wentylację mechaniczną?

Wentylacja mechaniczna to dodatkowe elementy, które trzeba wprowadzić do istniejącego domu. Czasami wykonanie jej nie jest łatwa, a czasami nawet i niemożliwe. W domu musi być miejsce na rekuperator, rury wentylacyjne i montaż pozostałych elementów. Zwykle wiąże się to ze spora ingerencją w konstrukcję domu. Z tego powodu bardziej opłacalne jest montowanie wentylacji mechanicznej podczas budowy domu, z uwzględnieniem wszystkich miejsc do dodatkowe elementy całej instalacji.

Elementy wentylacji mechanicznej 

Sercem każdego systemu wentylacji mechanicznej w domu jest rekuperator, czyli wymiennik ciepła. Rekuperator posiada też wentylator, dlatego odpowiedzialny jest za kilka rzeczy:

  • filtruje powietrze pozyskiwane z zewnątrz, za pomocą wymiennych filtrów,
  • przekazuje (odzyskuje) ciepło z ogrzanego, zużytego powietrza, temu chłodnemu z zewnątrz, aby wstępnie je ogrzać przed doprowadzeniem do pomieszczeń,
  • tłoczy powietrze do środka domu i zasysa je z zewnątrz, za sprawą pracującego wentylatora.

Kolejnym elementem jest system rur i rozdzielaczy. Tłoczone przez wentylator powietrze rozchodzi się do przewodów wentylacyjnych. Ich ilość i rozmieszczenie uzależnione jest od konstrukcji domu i wielkości jego powierzchni. Przewód jest zwykle kierowany do każdego pomieszczenia w domu, za wyjątkiem wilgotnych pomieszczeń jak łazienka, kuchnia, czasem pralnia czy kotłownia. Z kolei tych pomieszczeń są przewody wentylacyjne, które pobierają powietrze z wnętrza domu i wyrzucają je na zewnątrz.

Pozostałymi elementami wentylacji do użytku domowego są zawory wentylacyjne nawiewne, skrzynki rozprężne. 

Duże znaczenie ma również zastosowanie odpowiednio wentylatora, a właściwie systemu wentylacyjnego. Powinien on być solidnej konstrukcji i wykazywać spora wydajność podczas pracy.
Dość znaną grupą produktów w tej kategorii są wentylatory ebm papst.  W kategorii produktów wentylacyjnych wentylatory marki ebm papst zdecydowanie wygrywają w porównaniu z innymi elementami wentylacyjnymi.

Dlaczego wentylacja mechaniczna?

Powodów, dla których warto wybrać wentylację mechaniczną jest wiele. najważniejsze są te zdrowotne. 

  • czyste powietrze w domu,
    oszczędzanie na ogrzewaniu, dzięki odzyskiwaniu ciepła,
    brak konieczności otwierania okien i wietrzenia,
    brak wilgoci, pleśni i grzybów.