Obróbka CNC – czym właściwie jest?

Precyzja, powtarzalność i wysoką precyzja pracy. To główne zalety obróbki CNC. Praca w tym środowisku staje się coraz popularniejsza stąd też tym ciekawszy wydaje się być sam proces obróbki tego typu. Czym charakteryzuje się obróbka CNC? O tym poniżej.

 

Sam proces obróbki CNC zdaję się być jednym z popularniejszych procesów technologicznych. Ciężko się temu dziwić biorąc pod uwagę, jak bardzo precyzyjne jest to działanie. W czasach wysokiej automatyzacji pracy jest niezwykle istotne, aby możliwie dużo czynności moc wykonać wykonać możliwie najkrótszym czasie i przy minimalnym zaangażowaniu czynnika ludzkiego. Ma to wpływ na obniżenie kosztów produkcji i pracy.

Etapy obróbki CNC

Proces obróbki CNC tak naprawdę jest tylko jedna fazą większego projektu jakim jest proces komputerowego wytwarzania przedmiotów. Z czego składa się takie wytwórstwo? Są trzy główne fazy: 

  • Projektowanie projektu wspierane komputerowo (CAD)

  • Przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyn (CAM)

  • Właściwe wykonanie, czyli właśnie obróbka CNC 

Z powyższego opisu łatwo wywnioskować jak wygląda więc cały proces automatycznego wytwarzania przedmiotu począwszy od jego projektu, aż po otrzymanie gotowego produktu. Oczywistym jest, że w pierwszej kolejności należy stworzy projekt, najlepiej w trójwymiarze, na co pozwalają powszechnie używane dziś programy komputerowe takie jak AutoCAD. Następny etap to zaprogramowanie pracy w taki sposób, aby zaplanować jak język programu projektowego przełożyć na język maszyn. Efekt ma za zadanie ułatwienie późniejszej pracy przy samej obróbce czyli wytwarzaniu przedmiotu przez operatora CNC. 

Obróbka CNC - układy sterowania

 

Nie istnieje jeden uniwersalny układ sterowania w obróbce CNC, który byłby odpowiedni do każdego procesu technologicznego. Stąd też istnieje przynajmniej kilka rodzajów ta ich układów, które są zróżnicowane pod względem działania. Mamy zatem sterowanie punktowe, sterowania odcinkowe, a także sterowanie ciągłe. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami takich układów? Same ich nazwy stanowić tu mogą już pewna podpowiedź. Pierwszy sposób, polega na pozycjonowaniu ścisłym narzędzia służącego do obróbki,  względem konkretnego przedmiotu. Drugi z nich - odcinkowy - pozwala na przemieszczanie narzędzia ze zdalnym posuwem, natomiast odbywać się to może wyłącznie wzdłuż konkretnych linii równoległych (torów) względem konkretnej ustalonej osi współrzędnych. Trzeci sposób jest jednocześnie układem najbardziej elastycznym. Sterowanie ciągle pozwala na pełen zakres ruchu narzędzia. W zależności od potrzeb wykonuje on więc luki, skosy, prosty i krzywe względem obrabianego przedmiotu. Istnieje kilka opcji sterowania ciągłego - może ono być sterowaniem 2D, 2 1/2 D oraz 3D.