Winda przystosowana dla niepełnosprawnych w bloku

Każdy budynek powinien być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Już na samym etapie przygotowywania projektu należy uwzględnić wiele kluczowych kwestii. Są to między innymi warunki techniczne, które głównie dotyczą wind, tak, aby osoby niepełnosprawne mogły swobodnie poruszać się po budynku. Jakie są zatem stawiane wymagania dotyczące wind przystosowanych dla osób niepełnosprawnych?

 

 

Windy dla niepełnosprawnych

Szczegółowe wymiary wind dla niepełnosprawnych zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym rozporządzeniem kabina dźwigu powinna mieć szerokość co najmniej 1,1m oraz długość 1,4m. Oprócz tego, poręcze powinno znajdować się na wysokości 0,9m, ale również tablica z przyciskami winna znajdować się na wysokości od około 0,8m do 1,2m w odległości nie mniejszej aniżeli 0,5m od naroża kabiny.

 

Montaż windy dla niepełnosprawnych

Winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych nie wymaga specjalnego montażu, który różniłby się w jakiś znaczny sposób od montażu wind nieprzystosowanych do tychże wymogów.

 

Inne istotne kwestie

Bardzo ważne jest, aby istniała możliwość dostępu do windy z każdej kondygnacji użytkowej. Warto zadbać także o komfort osób niewidomych i zamontować w kabinie głośnik, z którego wydobywać się będą informacje głosowe, a piętra powinny zostać oznaczone alfabetem Braille’m.

 

Wszelkie kwestie, które zostały poruszone w wyżej wymienionym artykule powinny zostać już zaakceptowane podczas samego procesu przygotowywania planów budynku. Jeśli chcemy zmodernizować już stojące budynki może to okazać się bardzo skomplikowane, a czasem nawet i niemożliwe do zrealizowania.