Czym są urządzenia i systemy ochrony przeciwpożarowej?

 

pożarKażdy budynek użyteczności publicznej, mieszkalny, wielorodzinny, oraz obiekty w których przebywać może wiele osób jednocześnie musi przejść odbiór systemów i urządzeń przeciwpożarowych. Odbioru dokonuje powiatowy komendant straży pożarnej na wniosek właściciela – administratora budynku przeznaczonego do użytkowania.

 

 

 

 

W zależności od zagrożeń dla budynku oraz w szczególności ludzi jakie mogą występować w danym obiekcie zastosowane powinny być odpowiednie urządzenia systemów przeciwpożarowych umożliwiające wykrycie zagrożenia, zaalarmowanie przebywających w budynku ludzi, oraz powiadomienie odpowiednich służb ratowniczych. Poza tym systemy przeciwpożarowe to wszystkie urządzenia zamontowane w obiekcie, lub w które obiekt został wyposażony celem ochrony budynku i ludzi przed skutkami pożaru.

 

 

 

Wśród urządzeń przeciwpożarowych najczęściej spotykanych można wymienić:

 

  1. urządzenia sygnalizacji pożarowej
  2. urządzenia gaśnicze stałe oraz półstałe w które obiekt jest wyposażony
  3. oświetlenie ewakuacyjne
  4. hydranty
  5. klapy, okna oddymiające
  6. drzwi i bramy przeciwpożarowe z systemem sterowania

 

 

 

strażak podczas akcji gaśniczejW wymienionych powyżej elementach systemu pojawiły się automatyczne drzwi przeciwpożarowe oraz klapy dymowe. To bardzo ważny, wymagany przepisami element systemu pożarowego. Wprowadzony został on po badaniach które wykazały, że w przypadku pożarów w budynkach zadymieniu ulegają drogi ewakuacyjne. Gęstość i toksyczność dymu w przypadku pożaru jest częstą przyczyną zaczadzeń i śmiertelnych zatruć osób ewakuowanych z płonących obiektów. Automatyczne klapy dymowe oraz grodzie przeciwpożarowe sterowane mają za zadanie zapewnienie możliwości ewakuacji osobom zagrożonym pożarem w budynku.

Więcej o systemach oddymiania w witrynie Sklep PPOŻ

 

 

 

Zraszacze i czujki dymowe

 

W zależności od obiektów, istniejących w nich zagrożeniach pożarem oraz jego następstwami w trakcie projektowania systemów przeciwpożarowych dokonuje się obliczenia energii jaka może wyzwolić się w postaci pożaru i na tej podstawie dobiera się odpowiednie systemy zraszaczy przeciwpożarowych oraz ich zasilanie.

 

 

 

W systemach oddymiania w skład urządzeń oddymiających budynek wchodzą okna i klapy oddymiające o odpowiedniej konstrukcji, która umożliwia ich automatyczne uruchomienie i otwarcie w przypadku wykrycia pożaru, oraz odcięcia zasilania do obiektu. Kolejnymi urządzeniami, które biorą udział w systemach przeciwpożarowych i oddymiających są czujki dymowe, skrzynki sterownicze wyposażone w akumulator awaryjnego zasilania, przyciski ręcznego uruchomienie instalacji oraz centrala pogodowa i czujniki wskazujące centralce sterowniczej jakie warunki wietrzne występują oraz czy towarzyszy im opad deszczu.

 

 

 

Przeciwpożarowe zabezpieczenia

 

Dobranie odpowiedniego systemu instalacji przeciwpożarowej zależy w dużej mierze od zakwalifikowania obiektu względem zagrożenia pożarowego.

 

W prawie wymienionych jest cały zestaw grup zagrożenia przeciwpożarowego budynku oraz poziomu zagrożenia – zagrożenie ludzi, zagrożenie inwentarskie, produkcyjno-magazynowe. Wpływ na zakwalifikowanie obiektu ma nie tylko typ obiektu, ale też jego wysokość, którą rozróżnia się:

 

  • dla obiektów niskich do 12 m wysokości nad terenem, lub 4 maksymalnie 4 kondygnacje dla budynku mieszkalnego
    obiekty średnio wysokie od 12 do 25 metrów (odpowiednio 4-9 kondygnacji)
    wysokie od 25 metrów do 55 metrów (9-18 kondygnacji)
    wysokościowe powyżej 55 metrów nad poziomem terenu.