Windy dla niepełnosprawnych w budownictwie

Projektowanie współczesnych budynków publicznych zdecydowanie odbiega od architektury obecnej jeszcze przed II Wojną Światową. Również w latach powojennych nie każdy projekt budowlany uwzględniał potrzeby osób z upośledzeniem ruchowym. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym, oraz upowszechnieniu się (pewnie również dzięki miniaturyzacji) maszyn obecnych w obiektach budowlanych, jak też dzięki zmieniającemu się prawu budowlanemu budynki dostosowywane są pod możliwość poruszania się w nich na wózkach inwalidzkich

Budowa windy dla niepełnosprawnych

instalacjaWindy dla osób niepełnosprawnych posiadają zbliżoną konstrukcję do obiektów przeznaczonych do użytku publicznego. Windy zarówno osobowe, jak też te z przeznaczeniem pod osoby niepełnosprawne montowane są w szybach żelbetonowych, pozwalających urządzeniu na prawidłowe poruszanie się w płaszczyźnie pionowej. Szyb windy dobierany jest z bardzo dużą dokładnością, co minimalizuje wibracje i możliwe uszkodzenia mechanizmu czy kabiny.

Poza szybem windy, wyposażonym w odpowiednie elementy prowadzące kabinę i przeciwwagę kabiny kluczowy jest też dobór odpowiedniego napędu windy. Poza klasycznym silnikiem montowanym u szczytu szybu, stosuje się współcześnie również mechanizmy śrubowe, podnoszące kabinę od dołu. To rozwiązanie stosowane jest między innymi w windach dla niepełnosprawnych. Nie wymaga ono montażu maszynowni silnik windy u góry szybu, sam mechanizm jest też bardziej dostępny dla konserwatorów wind. Minusem tego rozwiązania jest możliwość jego podtopienia, gdy konstrukcja windy dla niepełnosprawnych instalowana jest na zewnątrz budynku. Stosowane uszczelnienia komory napędu minimalizuje możliwość uszkodzenia mechanizmu, jednak należy liczyć się z możliwością podtopienia.

drzwi windyZ uwagi na stosunkowo wysoki koszt budowy dźwigu osobowego w budynkach o niższych wysokościach i mniejszej ilości kondygnacji możliwe jest stosowanie urządzeń specjalistycznych – przygotowanych stricte pod obsługę osób na wózkach dla niepełnosprawnych. Zmniejsza to koszty budowy i wyposażenia niedużych obiektów, gwarantując jednocześnie jego dostępność dla wszystkich użytkowników.

Zobacz więcej na stronach:

http://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/

 

W których budynkach spotkamy windy i dźwigi osobowe

Zgodnie z obowiązującym prawem pewne typy obiektów użytkowych muszą być obowiązkowo wyposażone w sprawne windy. Wiąże się to nie tylko z koniecznością zapewnienia odpowiedniego komfortu przebywającym w budynkach (jak codziennie pokonywać np. 8-10 kondygnacji po schodach, gdy nie ma się odpowiedniej kondycji?), ale też są one gwarantem bezpieczeństwa budynku w przypadku ewakuacji. Windy montuje się obowiązkowo w budynkach wyższych niż 4 kondygnacje na których może przebywać pow. 50 osób. Nakłada to więc obowiązek montażu dźwigu osobowego w wielu budynkach publicznych, biurowych czy usługowo-handlowych, szczególnie w dużych miastach, gdzie dominuje wysoka zabudowa.