Instalacje przeciwpożarowe do ochrony konstrukcji stalowych

Bardzo ważnym elementem ochrony budynku przed możliwością rozprzestrzeniania się są zabezpieczenia stałe przeciwpożarowe. W skład tych elementów wchodzą nie tylko środki przeciwpożarowe takie jak system alarmowy i oddymiający ale również odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji przez izolację.

 

 

 

Z uwagi na duże niebezpieczeństwo uszkodzenia konstrukcji stalowej obiektów wykonanych w tej technologii konstrukcyjnej stosuje się bardzo rygorystyczne wymagania wobec zabezpieczenia obiektów przed nadmiernym nagrzaniem się podczas pożaru.

 

 

izolacje natryskowe przeciwpożaroweIzolacje ogniochronne

 

Sposobem na prawidłowe zabezpieczenie stalowej konstrukcji obiektu budowlanego jest wykonanie natryskowej izolacji ogniochronnej.

 

Odpowiedni materiał odporny na wysoką temperaturę, składający się z mieszanki gipsu i perlitu nakładany jest przez ciśnieniowy natrysk na elementy konstrukcyjne.

 

Zaprawa izolacji przeciwpożarowej jest mieszana i natryskiwana przez agregaty, pozwala to na dokładne pokrycie wszystkich miejsc narażonych na szybkie nagrzanie się. Stosowanie technologii natryskowej pozwala na bardzo dokładne pokrycie powierzchni, eliminuje możliwość powstania szczelin (jak ma to miejsce przy montażu paneli ogniochronnych) które zmniejszają skuteczność zabezpieczenia. Kolejnym ważnym atutem stosowania natrysków jest szybkość wykonania takiej usługi (zobacz proces nakładania izolacji)

 

 

 

Materiały składowe izolacji natryskowej

 

temperatury jakie osiągają pożaryWspomniane wcześniej materiały jakie składają się na natrysk ogniochronny dobrane zostały przez producentów natrysków z uwagi na ich ponadprzeciętne właściwości izolacyjne.

 

Perlit, określany jest jako materiał budowlany przyszłości, z uwagi na jego wagę, trwałość oraz zdolność do izolacji termicznej. Sam materiał jest pochodzenia wulkanicznego, po jej wydobyciu skała perlitu zostaje poddana obróbce termicznej, co zmniejsza jej gęstość z 1,2 – 1,0 tys kg/m3-3 do 30-150 kg/m3-3. Jego zdolność do przewodzenia ciepła po obróbce wynosi 0,04 – 0,06 W m-1 k-1. Właściwości perlitu znakomicie kwalifikują go do zastosowania jako budulec przegród ochronnych w miejscach zagrożonych wybuchem czy pożarem.

 

 

Innym często stosowanym zabezpieczeniem jest masa Tecwool F

 

 

Stosowana powszechnie do zabezpieczenia obiektów przemysłowych zagrożonych niebezpieczeństwem pożarów węglowodorowych jest jednym z popularniejszych natrysków ogniochronnych. Jej aplikacja podobnie jak w poprzednim przypadku dokonywana jest przez natrysk agregatem pod ciśnieniem. Więcej o tym rodzaju natrysku czytaj na stronach Pol-poz.pl natrysk ogniochronny Tecwool F

 

Aby izolacja ogniowa została wykonana w prawidłowy sposób należy:

  1. oczyścić elementy do zabezpieczenia z brudu, olejów, smarów, rdzy
  2. nawilżyć elementy na które zostanie nałożona izolacja natryskowa
  3. niezwłocznie rozpocząć nakładanie Tecwool F, nakładamy warstwami nie przekraczając grubości 25 mm, natrysk wykonuje się pod kątem prostym
  4. po osiągnięciu założonej grubości warstw natrysku należy ponownie zwilżyć powierzchnię izolacji
  5. po wyschnięciu i odczekaniu (stwardnieniu powierzchni) można ją pomalować